דיסקורד (באנגליתDiscord) הוא יישום VoIP חינמי שנועד לקהילות משחקי וידאו, המתמחה בתקשורת בין משתמשים באמצעות התכתבות, שיחות וידאו ושיחות שמע בערוץ צ'אט.

דיסקורד זמינה למערכות ההפעלה לינוקסMacOSלינוקסiOS ,אנדרואיד ו-Xbox One. נכון ליוני 2019, לדיסקורד רשומים מעל ל-250 מיליון משתמשים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הרעיון לפיתוח היישום הגה ג'ייסון סיטרון, מנכ"ל OpenFeint (פלטפורמת משחקים חברתית למשחקים לטלפונים ניידים). בשנת 2011 מכר את OpenFeint ל-GREE תמורת 110 מיליון דולר. בעקבות הרכישה, סיטרון החל לשתף פעולה עם Hammer & Chisel, סטודיו לפיתוח משחקים בשנת 2012. המוצר המקורי של החברה היה Fates Forever אשר היה צפוי להיות המשחק הראשון מסוג זירת קרב מרובת משתתפים על פלטפורמות ניידות, אך לא זכה להצלחה מסחרית. עם זאת, במהלך פיתוח המשחק, ציין סיטרון את הקשיים בהם שחקנים נתקלים כאשר הם מנסים לשחק משחקים אחרים כגון Final Fantasy ו-League of Legends, בדגש על בעיות הקשורות ב-VoIP. השחקנים נדרשו לשתף כתובות IP שונות על מנת לשוחח זה עם זה, ושירותים אחרים כגון סקייפ או TeamSpeak אשר משמשים גם הם לשיחות בין משתמשים, גזלו משאבים רבים מהמחשב והיו בעלי פרצות אבטחה רבות. היעדר האבטחה והניצול הרב של משאבים במחשב הוביל את המפתחים לפתח שירות צ'אט שיהיה ידידותי, נוח ויעיל למשתמש המבוסס על טכנולוגיה מודרנית יותר מאשר האלטרנטיבות אשר היו קיימות עד אז.

על מנת לפתח את דיסקורד, Hammer & Chisel זכו למימון נוסף מן החממה 9+ של YouWeb.

דיסקורד יצא לראשונה במאי 2015. לדברי סיטרון, קהל היעד היחידי שהם כיוונו אליו היה לקהילות Reddit. לאחר השקת השירות הוא נוכח לגלות כי פורומים רבים ב-Reddit הוחלפו בשרתי דיסקורד.

החברה גייסה מימון נוסף בסך 20 מיליון דולר לתוכנה בינואר 2016.

במאי 2020 החברה שינתה את כתובת אתר האינטרנט שלהם מ-discordapp.com ל-discord.com.

התוכנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיסקורד בנויה מעל תשתית Electron על גבי טכנולוגיות האינטרנט, אשר מאפשרת לה להיות מרובת פלטפורמות ולרוץ על מחשבים אישיים באמצעות דפדפן האינטרנט. התוכנה נתמכת על ידי 11 מרכזי נתונים מפוזרים ברחבי העולם. דיסקורד תוכננה במיוחד לשימוש בזמן משחק, ולכן היא כוללת תכונות כגון השהיה נמוכה, שרתי צ'אט חינם למשתמשים ותשתית שרת ייעודי. בשנת 2017 נוספה אפשרות לשיחת וידאו ושיתוף מסך בין משתמשים. קריאה ישירה נוספה בעדכון ב-28 ביולי 2016, עם תמיכה בשיחות ועידה. בדצמבר 2016, החברה הציגה את ממשק ה- API של GameBridge, המאפשר למפתחי משחקים לתמוך ישירות באינטגרציה של דיסקורד בתוך משחקים. מאגר ה-GitS של Discord מתארח ב-GitHub.

דיסקורד מספקת תמיכה חלקית בטקסט עשיר באמצעות הדגשת קוד (syntax highlighting).

בעוד שהתוכנה עצמה זמינה ללא תשלום, היזמים חיפשו דרכים לייצר רווחים, עם אפשרויות התאמה אישית בתשלום כגון אמוג'י או מדבקות. בחודש ינואר 2017, יצא לראשונה "Discord Nitro", אשר כלל דמי מנוי חודשיים ונתן למשתמשים לקבל אנימציית אווטאר משלהם, להשתמש באימוג'ים מותאמים אישים בכל השרתים, הגדלת גודל הקובץ המרבי על העלאות קבצים (מ-8 MB ל-50 MB), את היכולת לבחור את מזהה המשתמש שלהם תג פרופיל ייחודי ולהשתמש בשרתים שלהם ב-GIF בתור אימוג'י. היזמים טענו כי בעוד שהם יחפשו דרכים לייצר רווחים מהתוכנה, היא לעולם לא תדרוש תשלום עבור תכונות הליבה שלה. דיסקורד משתמשת בפורמט Opus Audio, שנועד לדחוס את הדיבור.

שיחת וידאו ושיתוף צילומי מסך נוספו לדיסקורד, תחילה על בסיס מבחן קטן באוגוסט 2017 והושק רשמית באוקטובר 2017. בעוד תכונות אלה מחקות יכולות סטרימינג של פלטפורמות כמו Twitch.tv, החברה אינה מתכננת להתחרות עם שירותים אלה, ותכונות אלה מכוונות בצורה הטובה ביותר לשרת קבוצות קטנות.

באוקטובר 2017, דיסקורד הציעה אימות שרת למפתחי משחקים, לבעלי אתרים וליוצרי תוכן, המאפשר להם להציג את הסטטוס "הרשמי" של השרת שלהם עם "סימן ביקורת מאומת" לאחר אישור הזהות שלהם עם צוות דיסקורד. מפתחים ובעלי אתרים עם שרתים מאומתים יכולים להשתמש בנתונים מדיסקורד ומאפשרת לשחקנים לחבר את פרופיל המשחק שלהם לפרופיל הדיסקורד שלהם. עד סוף שנת 2017, אומתו כ-450 שרתים, וכ-20 שרתים השתמשו באופציה להתחבר לדיסקורד מהמשחקים שלהם.

רשימת המינויים של דיסקורד[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Discord Nitro Classic - כאשר רוכשים את המנוי, ניתן להשתמש באימוג'ים משרתי דיסקורד אחרים, לשים GIF בתור תמונת הפרופיל של המשתמש, לשנות את מספר ה"טאג" וכדומה. מחיר המנוי הוא 5 דולר לחודש, או 50 דולר לשנה עם חודשיים נוספים בחינם.
  • Discord Nitro - רוב האפשרויות של המנוי הזה דומות למנוי הרגיל, אך במנוי זה ניתן לקבל שני "בוסטים" לשרת דיסקורד, שנותן לשרתי דיסקורד עוד אפשרויות. בעבר היה ניתן לקבל מעל 100 משחקים בחינם דרך חנות המשחקים של דיסקורד, אך אופציה זו נמחקה. מחיר המנוי הוא 10 דולר לחודש, או 100 דולר לשנה עם חודשיים נוספים בחינם.
  • Discord Server Boosting - ניתן לתמוך ישירות בשרתים על ידי מנוי מתחדש בתוך שרת גם ללא רכישת המנויים הנ"ל, כלומר רכישה ישירה של "בוסטים". מנוי זה מאפשר לנרשם לקבל אוטומטית דרגה מיוחדת בשרת (באופן אוניברסלי לכל השרתים), ואת ההטבות של "Discord Nitro" ספציפית באותו השרת בו הוא תומך (כגון הזרמת נתונים גבוהה וכדומה). את הבוסטים ניתן להוסיף ללא הגבלה לכל שרת על ידי כל מי שבשרת.

הצלחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד ינואר 2016 היו בדיסקורד 3 מיליון משתמשים, עם צמיחה של 1 מיליון נוספים תוך חודש. מספר זה גדל ל-11 מיליון משתמשים בחודש יולי באותה שנה. בדצמבר 2016 החברה דיווחה כי היו לה 25 מיליון משתמשים ברחבי העולם. בסוף שנת 2017 לשירות היה כמעט 90 מיליון משתמשים, עם כ-1.5 מיליון משתמשים חדשים בכל שבוע. החברה ציינה כי בעוד שרוב השרתים שלהם משמשים למטרות הקשורות למשחקים, מספר קטן של משתמשים נוצרו על ידי משתמשים לפעילויות שאינן משחקים, כגון מסחר במניות, כדורגל פנטזיה וקבוצות עניין משותפות אחרות.

בחודש מאי 2016, שנה לאחר שחרורה של התוכנה, טום מרקס, כתב עבור PC Gamer, תיאר את דיסקורד כשירות ה-VoIP הטוב ביותר שקיים. Lifehacker שיבח את הממשק, קלות השימוש ותאימות פלטפורמה.

במאי 2019 ע"פ דיסקורד יש כ 250 מיליון משתמשים רשומים ו56 מיליון משתמשים פעילים בכל חודש.[1]

שיבושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדיסקורד היו בעיות בהתנהגות עוינת והתעללות בצ'אטים, כאשר חלק מהקהילות של שרתי הצ'אט "פושטו" על ידי קהילות אחרות. זה כלל הצפה בנושאים שנויים במחלוקת הקשורים בגזע, דת, פוליטיקה ופורנוגרפיה. דיסקורד הצהירו כי יש להם תוכניות ליישם שינויים מסוימים כדי "להיפטר מהבעיות של הפלטפורמה".

דיסקורד זכתה לפופולריות בשל תכונות הלקוח התומכות באנונימיות ופרטיות. האנליסט קיגן הנקס טען כי "זה בלתי נמנע להיות מנהיג בתנועה זו ללא השתתפות בדיסקורד". בתחילת 2017, מנכ"ל ג'ייסון סיטרון הצהיר כי דיסקורד היה מודע לקבוצות ושרתים אלה בתוכנה שלהם. סיטרון הצהיר כי שרתים מעורבים בפעילויות בלתי חוקיות או הפרות של תנאי השירות וצפויים להיסגר, אך לא נתן דוגמאות.

כדי להגן טוב יותר על המשתמשים ועל השירותים שלה מאז האירועים האלה, דיסקורד יישמה צוות אמון ובטיחות וטענה כי הוא עובד מסביב לשעון כדי לפקח על השרתים ולדווח עליהם במקרה הצורך, כולל התמודדות עם הטרדה של משתמשים, שרתים המפרים את תנאי השירות של דיסקורד, וכדי להגן על השרתים מפני DDoS ודואר זבל על ידי משתמשים זדוניים או רובוטים. אף על פי שהם אינם עוקבים ישירות אחר הודעות, צוות האמון והבטיחות יכול לקבוע על פעילות זדונית מדפוסי שימוש בשירות ולנקוט בצעדים מתאימים הכוללים חקירה מפורטת יותר, כדי לטפל בנושא. השירות מתכנן להרחיב את הצוות הזה, תוך שהוא ממשיך לצבור משתמשים חדשים. מאז הקמת הצוות, כמה שרתים נאו-נאצים ואל-ימניים נסגרו על ידי דיסקורד, כולל הרחקה מהשירות של כל אלה שהופעלו על ידי מחלקת הטרור של נאו-נאט"ו, תנועת ההתנגדות הנורדית, מארון הברזל ודומס האירופאיות.

בחודש ינואר 2018 דיווח האתר Daily Beast כי איתר כמה שרתי דיסקורד שעסקו במיוחד בהפצת פורנו כנקמה על הטרדה בעולם האמיתי של קורבנות התמונות והסרטונים. פעולות כאלו נוגדות את תנאי השירות של דיסקורד, מה שגרם לדיסקורד לסגור את השרתים האלו ולאסור גישה לשירות למשתמשים המזוהים עם שרתים אלה. עם זאת, הקלות ביצירת חשבונות חדשים ושרתים מאפשרות לשרתים אלה להמשיך להיווצר.

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב. לחצו כאן עכשיו כדי להירשם או להתחבר!

תגובות אחרונות

מאת: דוד סבא
תאריך: 30/06/2021
הודעה: קרדיט למורדכי הצב
מאת: דוד סבא
תאריך: 28/06/2021
הודעה: תראו את העמוד החדששש
מאת: דוד סבא
תאריך: 18/11/2020
הודעה: היוש לכל המשתמשים הפרות שלנו אני דוד סבא נשמח שתכתבו כאן תגובות
מאת: דוד סבא
תאריך: 18/11/2020
הודעה: היוש לכל המשתמשים הפרות שלנו אני דוד סבא נשמח שתכתבו כאן תגובות
מאת: דוד סבא 2
תאריך: 17/11/2020
הודעה: היי
מאת: דוד סבא
תאריך: 17/11/2020
הודעה: אני ה=בן 200 ואני מחפש אהבה חדשה מי פנויה?
מאת: kogan1117
תאריך: 17/11/2020
הודעה: אין תגובה תרקדו!!!!!!!????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
מאת: kogan1117
תאריך: 17/11/2020
הודעה: אין תגובה תרקדו!!!!!!!????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
מאת: kogan1117
תאריך: 17/11/2020
הודעה: אין תגובה תרקדו!!!!!!!????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
מאת: דוד סבא
תאריך: 17/11/2020
הודעה: היוש לכל המשתמשים הפרות שלנו אני דוד סבא נשמח שתכתבו כאן תגובות
מאת: דוד סבא
תאריך: 17/11/2020
הודעה: היוש לכל המשתמשים הפרות שלנו אני דוד סבא נשמח שתכתבו כאן תגובות
כניסות שונות: 3034
עמודים נצפים: 3959
האתר עודכן לאחרונה בתאריך 30/06/2021

האתר האתר המגניב של דוד סבא נבנה באמצעות מומו אתרים - בניית אתרים לילדים בחינם.
כל הזכויות שמורות ל ו \ או ליוצרי התוכן המקוריים. רוצים לבנות אתר בחינם? לחצו כאן עכשיו!
נתקלתם בתוכן פוגע? תוכן מפר זכיות יוצרים? לחצו כאן כדי לדווח לנו.