עדות מתוך מעבדת הקופים

על חשיפת עינויי קופים במעבדת מחקר גדולה בגרמניה

בידוד, שעמום עד כדי טירוף, פחד מוות וכאבי תופת – כל אלה נחשפו על-ידי חוקר מטעם הארגון BUAV במעבדה לניסויים בקופים בגרמניה. הצצה לשגרה היום-יומית של קורבנות חברה בינלאומית, העורכת ניסויים בחיות לפי הזמנה.

קובאנס


ב 9.12.2003 פרסם BUAV (British Union for the Abolition of Vivisection) ממצאי חקירה סמויה במעבדות קובאנס (Covance) במונסטר, גרמניה. הארגון הבריטי שכר עיתונאי גרמני, פרידריך מולן, שעבד במשך חמישה חודשים במעבדות החברה ותיעד באופן סמוי את שגרת המקום. קובאנס היא חברת-ענק בינלאומית, המבצעת מבדקי רעילות בחיות לפי הזמנה עבור חברות תרופות וביוטכנולוגיה. ברשות קובאנס מתקנים ב 18 מדינות, והכנסתה לשנת 2002 עמדה על 883 מיליון דולר. החברה מציעה שירותי הרעלה מכל סוג אפשרי, לטווחים קצרים וארוכים (עד שלוש שנים) ובכל שיטה אפשרית – דרך הנשימה, באמצעות עירוי, בתוך העין ועוד. הסניף הגרמני במונסטר מתמחה בניסויים בקופים. כאלפיים קופים כלואים שם, מבין כ 10,000 הקופים אשר עוברים ניסויים בשנה באירופה. 

מהטבע לכלא


גור קופים במעבדות קובאנס. כל התמונות בכתבה מתוך חקירת BUAV
גור קופים במעבדות קובאנס. כל התמונות בכתבה מתוך חקירת BUAV 
הקופים בקובאנס (גרמניה) הם קופי רזוס, מקק ארך-זנב ומרמוסט. הם נחטפו מהטבע, בעיקר ממאוריציוס, מסין ומווייטנאם. קופי המקק, המין העיקרי שתועד בחקירה, חיים בעצים ביערות טרופיים ועוברים מספר קילומטרים מדי יום, תמיד בחברה, עד מאה קופים בלהקה. הקשרים בלהקה עמוקים ונמשכים כל החיים. חלק ניכר מזמנם של הקופים עובר בחיפוש מזון ובאכילה, תוך ברירת מזון מגוון. הם גם מקדישים זמן רב לסירוק הדדי. עם הגיעם למעבדה, נצמדו הקופים זה לה ובכו, אך מיד הפרידו ביניהם בכוח ובודדו אותם בכלובי הסגר זעירים במשך 2-4 שבועות. לאחר מכן הם הועברו לכלובים הקבועים שלהם, עם תוספת מרחב קטנה: 80x60x60 סנטימטרים לרוב קופי המקק ו-90x70x70 סנטימטרים לקופי הרזוס ולזכרי המקק הגדולים. הכלובים הם תיבות מתכת מסורגות, עירומות בדרך-כלל מכל ריהוט או אביזר. תנאים אלה סופקו גם לנקבות בהריון, שנאלצו ללדת על רצפת הסורגים. חלק מהקופים קיבלו "אמצעי העשרה": פיסת עץ קטנה או עצם מפלסטיק. הקופים השתגעו מן השעמום ומהיעדר החברה. בחלקם ניכרה מצוקתם הכרונית בחזרה מתמשכת על תנועה מסוימת ("התנהגות סטריאוטיפית"), כגון צעידה במקום או התהפכות על הגב.

הניסויים  • טכניקה עיקרית להרעלת הקופים היא הלעטה כפויה. ההלעטה גורמת לעתים דלקות וכיבים בגרון ובקיבה, והכנסת הצינור בזווית שגויה עלולה לקרוע את איברים פנימיים. במהלך ההלעטה, אוחז הטכנאי בקוף בחוזקה ופותח את פיו בכוח, בניסיון להחדיר לתוכו צינור גומי ארוך עד לקיבה. חוקר BUAV ראה טכנאים התופסים באפו של הקוף כדי למנוע ממנו לנשום, לוחצים את ראשו אל סורגי הכלוב כדי ליצור בכוח סדק בין השיניים, או מטלטלים את ראשו של הקוף ומכים אותו באגרוף. טכנאים מסוימים לא טרחו לבדוק לאן הם מכניסים את הצינור. החוקר ראה קוף אחד שנהרג מחדירת צינור לריאתו. 
  • נטילת דגימות דם היא הליך שגרתי במעבדה, אך חלק מן הטכנאים לא היו מיומנים בכך, והם שבו ודקרו בזרוע שוב ושוב. חלק הקופים נותרו עם פצעים מדממים. 
  • הליך שגרתי אחר הוא הרעלה באמצעות עירוי. במהלך העירוי, נכפתו הקופים במשך חצי שעה במתקן ריסון מפלסטיק קשיח ("כיסא קופים"), כששתי רגליהם ואחת מזרועם או שתיהן קשורות, והראש מקובע לתוך סד הפלסטיק. 
  • נקבות בהריון עברו הרעלות בעירוי במטרה לבדוק את השפעת ההרעלה על העובר. נקבות עברו גם משטח יום-יומי על-ידי החדרת קיסם עם צמר-גפן לאבר-המין, לעתים באגרסיביות רבה. אמהות הופרדו מגוריהן בכוח כדי לחלוב אותן. החוקר מתאר כיצד קורעים הטכנאים את האם מן הגור על-ידי משיכתם בזנב וברגליים. 
  • הליכים מסוימים נערכו בהרדמה, וביניהם נטילת דגימות של נוזל השדרה (על-ידי נעיצת מחט) נטילת דגימות זרע (בעזרת חשמול הקוף בפי-הטבעת) והחדרת סיב אופטי לבטן, כשהקופים תלויים ברגליהם במהופך בשורה (ובמקרה אחד הבחין החוקר בקוף שלא היה מורדם היטב במצב זה). לאחר ניתוחים אלה, הוחזרו הקופים לכלובים ללא טיפול. במהלך ההתעוררות, סבלו הקופים מהפרשת רוק מוגברת והקאות. קופים מורדמים או רדומים למחצה הופקרו בכלוב, ולעתים קרובות הם נפלו ונחבטו בחוזקה בסורגי המתכת. 
  • אם כל הטיפולים הללו לא הרגו את הקופים, הרגו אותם הטכנאים על-ידי חיתוך צווארם ורגליהם, לאחר מתן תרופת הרגעה. 

קוף מרוסן במסגרת מבדק רעילות
קוף מרוסן במסגרת מבדק רעילות 


התנהגות העובדים


רבים מטכנאי המעבדה תועדו בהתנהגות אלימה כלפי הקופים. ברקע העבודה נהגו העובדים להשמיע מוזיקה רועשת מאוד, שגרמה מצוקה לקופים. הוצאת הקופים מהכלובים נערכה לעתים בתלישה חזקה של הקוף ממקומו, ובחזרה היו שנהגו להשליך את הקופים לכלוב. היו עובדים שהחזיקו את הקופים תלויים באחת הגפיים, תוך סכנה שיגרמו להם שבר (החוקר תיעד קופה אחת שזרועה נשברה במתקן הריסון). חלק מהעובדים נתקפו בזעם כשהקופים לא "שיתפו-פעולה". את זעמם פרקו העובדים על הקופים בצעקות, קללות, מכות וטלטולים, תוך זלזול מופגן. החוקר אף צילם טכנאי ה"מרקיד" קוף מרוסן לצלילי מוסיקה על-ידי טלטול ראשו וגפיו, בעוד שטכנאי אחר מנסה להחדיר צינור לפי הקוף המבועת. 

החוק


התנהגות עובדי קובאנס מהווה הפרה של החוק הגרמני ושל החוק האירופי (EU Directive 86/609). יש להדגיש, שמדובר בחוק חלש וחלקי; למשל, מידות הכלוב הזעירות של הקופים, אינן מהוות הפרה מפורשת של החוק. עם זאת, בדו"ח שאימצה בשנת 2002 הנציבות האירופית בעניין ניסויים בקופים (ללא תוקף של חוק) הודגש הצורך המכריע של קופים בחברה ובסביבה מגוונת, תוך הדגשת העובדה שלא די לספק להם חלל מינימלי, וכליאתם ביחידות פוגעת בהכרח ברווחתם. ומתוך החוק הקיים: 

"חיות אלה יטופלו היטב ולא יגרמו להן סבל, כאב, מצוקה או פגיעה מתמשכת שאינם הכרחיים, וכאשר הם בלתי נמנעים, הם ימוזערו". (מתוך המבוא) 
"כל חיות הניסוי יקבלו דיור, סביבה ולפחות חופש תנועה מסוים, מזון, מים וטיפול אשר נחוצים לבריאותם ולרווחתם." (סעיף 5a)
"כל הגבלה על המידה שבה יכולה חיית הניסוי לספק את צרכיה הגופניים וההתנהגותיים, תוגבל למינימום המוחלט." (סעיף 6b)
תגובת ממשלת גרמניה


חשיפת החקירה, ובכלל זה שידור טלוויזיוני (בגרמניה) של קטעים שצולמו במעבדה, נערכה ב 9.12.2003. שבוע בלבד לאחר מכן, החל השר לאיכות הסביבה של צפון הריין-ווסטפאליה בהליך של שלילת רשיון קובאנס להחזקת חיות ולעריכת ניסויים בהן. השר גם המליץ, שבית-המשפט יתערב וינקוט צעדים משפטיים נגד החברה. השר גם דרש, שקובאנס תתקין מצלמות מעקב במעבדות כדי למנוע התעללות כמו זו שצולמה. 

תגובת קובאנס


בקובאנס פועלים עדיין כאילו חוזרים בקרוב לעסקים כרגיל. החברה הצליחה להשיג צו-מניעה להשתקת החוקר, פרידריך מולן. היא איימה בצעדים משפטיים נגד ספק האינטרנט של BUAV, עד שהארגון נאלץ להסיר חלק מן הסרטים מאתר האינטרנט שלו. ולבסוף, החברה נאבקת משפטית בהוראת הממשלה להתקין מצלמות מעקב במכלאות ובמעבדות, בטענה שהצילום "יקר" ושעלולים להיחשף "סודות מסחריים". הסיפור של קובאנס רחוק עדיין מסיום.

 

רק משתמשים רשומים יכולים להגיב. לחצו כאן עכשיו כדי להירשם או להתחבר!

תגובות אחרונות

מאת: maiusha
תאריך: 07/01/2014
הודעה: גם אני נגד התעללות בחיות !!....
מאת: maiusha
תאריך: 27/12/2013
הודעה: כל מי שעונה נכון על השאלות טריוויה מקבל מלא לייקים לפייסבוק שלו ולאתר שלו !!
כניסות שונות: 28905
עמודים נצפים: 29829
האתר עודכן לאחרונה בתאריך 25.08.2014

האתר ליפסגלוס נבנה באמצעות מומו אתרים - בניית אתרים לילדים בחינם.
כל הזכויות שמורות ל ו \ או ליוצרי התוכן המקוריים. רוצים לבנות אתר בחינם? לחצו כאן עכשיו!
נתקלתם בתוכן פוגע? תוכן מפר זכיות יוצרים? לחצו כאן כדי לדווח לנו.